Adak Ne Demektir

Cenabı Allah’ saygı için yasak olmayan işlerimizde Allah şükretmek için Müminlerin kendilerine vacip kılmasıdır. Adak, Akika, nafile kurbanın ibadet zorunluluğu yoktur. Sadece Allah rızası mazhar olmak için Allah’a şükür belayı def etmek için kesilir. 


Nâfile Kurban Nedir?

Cenabı Allah’ a hamd ve şükür etmenin birçok yolu bulunur. Kurban ise bu ibadetlerden biridir. Kurban Bayramının dışındaki zamanlarda Allah rızası için farklı sebeplerden kesilen kurbanlara nafile kurban denilmektedir. Bazı sebeplerden dolayı kurban kesimi İslam dinimize göre mecbur edilmiş, bazende müminin tercihine bırakılmıştır. Bu kurbanlar dinen mecburi olanlar vacip dinen zorunlu olmayanlar nafile kurban denilmektedir. Bütçenize uygun, hijyenik ve İslami Usul ve Esaslarına uygun kesim için Adak Kurban Satış Yerimiz ile iletişime geçiniz. 

Akika Kurbanı Ne Zaman Kesilir?

Bebek dünyaya geldikten sonra kesilen kurbana Akika Kurbanı 'nın kesim tarihi için kesin bir tarih vermek zordur.  Bebek doğduktan sonra buluğ çağına gelinceye kadar kesilebilir ancak en doğru zaan bebeğin doğumundan 1 hafta yani 7 gün sonrasıdır.

Bebek dünyaya geldikten 7 gün sonra bebeğin başındaki saçlar kesilir ve ağırlığınca altın ya da gümüş sadaka olarak verilir. Bu günde bebeğin isminin de konulması gerekir.

Akika Kurbanı maddi durumu yeterli olan aileler tarafından mutlaka kesilmelidir. Ancak ailenin durumu yoksa durumu düzelince kesebilir.Olamaya Elverişlidir?

Hangi Hayvanlar Adak, Akika, Nafile Kurban Kesimine Uygundur?

Dinimi İslam’a uygun olan adaklık akikalık, nafile vacip kurbanlık için uygun olan hayvanlar belirlenmiştir. Bu hayvanlar koyun, keçi, sığır, manda ve devedir.Adak Kurbanlık Satış Yerinde genelde koyun, keçi, sığır türünde hayvanlar bulunmaktadır. Deve kesimi ücret kesimi maddi olanak ve üretilmesi az olduğundan kesilmemektedir. Tavuk, kaz, ördek, ceylan gibi hayvanlardan adak, kurban yada akika olmaz. Bir kişi koyun, keçi, koç, sığır, deve kesebilirken, yedi kişiyi aşmamak şartı ile kurban kesilebilir. Adaklık, akikalık, nafile kurbanlık kesimi yapılacak hayvanların sağlık durumu ve hamile olmaması gerekmektedir.

Neden Akika, Adak, Nafile Kurban Kesimi Yapılmaktadır?

Akika kurbanını aileler tarafınca yeni doğan bebekleri için Cenabi Allah’a şükür olarak kesilmektedir. Akika kurbanda aranacak şartlar normal kurban kesiminde aranacak şartlar aranır.

Adak Kurbanı ise bir olayın olması içinadanan ve olayın gerçekleştiğinde kesilen kurbana verilen addır.Kimse adaklık kurbanı yada akikalık kurbanı kesmesi için yükümlü değildir.

Nafile Kurbanı ise kişilere vacip olmayan kurbanlara denilmektedir. Nafile kurban kesimi için yılın herhangi bir zaman dilimi aranmaz.